- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695858 |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 5.235 LB |
| EAN or UPC | 7316576650178 |

