- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 160 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695858 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 5.235 LB |
| EAN or UPC | 7316576650178 |

