- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 90 mm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695858 |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150066 |

