- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695858 |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 90 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 160 mm |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Series | 7200 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 5.509 LB |
| EAN or UPC | 7316577150066 |

