- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 170 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Flush Ground | No |
| Series | 7200 |
| I.D. | 95 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695859 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 6.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577150134 |

