- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| O.D. | 170 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7200 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 95 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| icNumber | 7695859 |
| Weight | 6.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577150134 |

