- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Outer Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7695935 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Bearing Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Weight | 6.05 LB |
| EAN or UPC | 7316577086662 |

