- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695935 |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| Outer Ring Width | 1.26 in, 32 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 6.05 LB |
| EAN or UPC | 7316577086662 |

