- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 95 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 170 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695859 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Weight | 6.648 LB |
| EAN or UPC | 7316577150172 |

