- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 170 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Light |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695859 |
| Series | 7200 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| I.D. | 95 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 6.648 LB |
| EAN or UPC | 7316577150172 |

