- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7200 |
| Dynamic Load Rating | 30,400.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 26 mm |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 180.0000 mm |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 27,400.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 100 mm |
| Ball Material | Steel |
| Reference Speed | 4000 rpm |
| icNumber | 7695860 |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Weight | 8.009 LB |
| EAN or UPC | 7316577068576 |

