- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 27,400.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| icNumber | 7695860 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 180.0000 mm |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Width | 26 mm |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Reference Speed | 4000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 100 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 30,400.00 lbf |
| Series | 7200 |
| Weight | 8.009 LB |
| EAN or UPC | 7316577068576 |

