- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 100 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7696161 |
| Series | 7200 |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 180 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 7.282 LB |
| EAN or UPC | 7316577150301 |

