- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 180 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 100 mm |
| icNumber | 7696161 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Weight | 7.282 LB |
| EAN or UPC | 7316577150301 |

