- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| icNumber | 7697420 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Inner Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Flush Ground | No |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 1.42 in, 36 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 9.387 LB |
| EAN or UPC | 7316577091598 |

