- 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7200 |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7697420 |
| Width | 1.42 in, 36 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1.42 in, 36 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Weight | 9.387 LB |
| EAN or UPC | 7316577091598 |

