- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Width | 27 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 36,600.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| O.D. | 200.0000 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695923 |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 34,400.00 lbf |
| I.D. | 110 mm |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed | 3800 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Reference Speed | 3600 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 11.056 LB |
| EAN or UPC | 7316577094438 |

