- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Series | 7200 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695923 |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 34,400.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 27 mm |
| Dynamic Load Rating | 36,600.00 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 110 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Limiting Speed | 3800 rpm |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 200.0000 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Reference Speed | 3600 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 11.056 LB |
| EAN or UPC | 7316577094438 |

