- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7699076 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 200 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 153000 lbf |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7200 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 163000 lbf |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 110 mm |
| Weight | 10.692 LB |
| EAN or UPC | 7316576650246 |

