- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| I.D. | 110 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 153000 lbf |
| icNumber | 7699076 |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 200 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 163000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 10.692 LB |
| EAN or UPC | 7316576650246 |

