- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 200 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696352 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 110 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 10.0 LB |
| EAN or UPC | 7316577150417 |

