- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| O.D. | 200 mm |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7696352 |
| Precision | Standard |
| I.D. | 110 mm |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Weight | 10.0 LB |
| EAN or UPC | 7316577150417 |

