- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| icNumber | 7695862 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| O.D. | 215 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 120 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Series | 7200 |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 13.245 LB |
| EAN or UPC | 7316577746016 |

