- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| icNumber | 7695862 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Flush Ground | No |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 215 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 120 mm |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 13.245 LB |
| EAN or UPC | 7316577746016 |

