- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695887 |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 230 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 193000 lbf |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 130 mm |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 186000 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 15.181 LB |
| EAN or UPC | 7316577745095 |

