- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| I.D. | 130 mm |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695887 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 230 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 186000 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 193000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 15.181 LB |
| EAN or UPC | 7316577745095 |

