- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7200 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 150 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| O.D. | 270 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695831 |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Static Load Rating [Max] | 224000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 195000 lbf |
| Weight | 24.388 LB |
| EAN or UPC | 7316570032420 |

