- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 150 mm |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 195000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 224000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695831 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| O.D. | 270 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Weight | 24.388 LB |
| EAN or UPC | 7316570032420 |

