- 160 mm ID x 290 mm OD x 48 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.89 in, 48 mm |
| Outer Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1600 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 11.42 in, 290 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load Rating | 199000 lbf |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| icNumber | 7696158 |
| Static Load Rating [Max] | 236000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 6.3 in, 160 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 30.595 LB |
| EAN or UPC | 7316576650369 |

