- 160 mm ID x 290 mm OD x 48 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| O.D. | 11.42 in, 290 mm |
| Width | 1.89 in, 48 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7696158 |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 1600 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 236000 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 199000 lbf |
| Inner Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 1.89 in, 48 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Series | 7200 |
| I.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 30.595 LB |
| EAN or UPC | 7316576650369 |

