- 180 mm ID x 320 mm OD x 52 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 12.6 in, 320 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Inner Ring Width | 2.05 in, 52 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696058 |
| Width | 2.05 in, 52 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 2.05 in, 52 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 39.597 LB |
| EAN or UPC | 7316576650383 |

