- 180 mm ID x 320 mm OD x 52 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 12.6 in, 320 mm |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Material | Brass |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inner Ring Width | 2.05 in, 52 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Width | 2.05 in, 52 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7696058 |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 2.05 in, 52 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 39.597 LB |
| EAN or UPC | 7316576650383 |

