- 200 mm ID x 360 mm OD x 58 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 2.28 in, 58 mm |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 360 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7699079 |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 200 mm |
| Width | 2.28 in, 58 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 56.086 LB |
| EAN or UPC | 7316570694963 |

