- 200 mm ID x 360 mm OD x 58 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7699079 |
| Width | 2.28 in, 58 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 360 mm |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 2.28 in, 58 mm |
| I.D. | 200 mm |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 56.086 LB |
| EAN or UPC | 7316570694963 |

