- 12 mm ID x 37 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 12 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696684 |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 5000 lbf |
| O.D. | 37 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Dynamic Load Rating | 10600 lbf |
| Weight | 0.138 LB |
| EAN or UPC | 7316576650390 |

