- 12 mm ID x 37 mm OD x 12 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7696684 |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 10600 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 12 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Static Load Rating [Max] | 5000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Grease | 17000 rpm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 37 mm |
| Weight | 0.138 LB |
| EAN or UPC | 7316576650390 |

