- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inner Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| I.D. | 0.59 in, 15 mm |
| O.D. | 1.65 in, 42 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7696685 |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Polyamide |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650413 |

