- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7696685 |
| Series | 7300 |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 1.65 in, 42 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide |
| Outer Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| I.D. | 0.59 in, 15 mm |
| Inner Ring Width | 0.51 in, 13 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650413 |

