- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7696685 |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| I.D. | 15 mm |
| O.D. | 42 mm |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650406 |

