- 15 mm ID x 42 mm OD x 13 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| icNumber | 7696685 |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 15 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 13000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 6700 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 42 mm |
| Width | 0.51 in, 13 mm |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Weight | 0.186 LB |
| EAN or UPC | 7316576650406 |

