- 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695928 |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| O.D. | 47 mm |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| I.D. | 17 mm |
| Static Load Rating [Max] | 8300 lbf |
| Dynamic Load Rating | 15900 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Series | 7300 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 7316576650420 |

