- 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695928 |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 15900 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 17 mm |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| O.D. | 47 mm |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 8300 lbf |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 7316576650420 |

