- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| I.D. | 20 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 52 mm |
| icNumber | 7695808 |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316576650451 |

