- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 20 mm |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Preload Level | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695808 |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Enclosure | Open |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 52 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316576650451 |

