- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Material | Steel |
| I.D. | 20 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 52.0000 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed | 18000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Dynamic Load Rating | 4,270.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 15 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Guide Type | Ball |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Static Load Rating [Max] | 2,340.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7706278 |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Reference Speed | 18000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 0.351 LB |
| EAN or UPC | 7316576650468 |

