- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Reference Speed | 18000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 4,270.00 lbf |
| Guide Type | Ball |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 2,340.00 lbf |
| I.D. | 20 mm |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 15 mm |
| O.D. | 52.0000 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7706278 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed | 18000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Weight | 0.351 LB |
| EAN or UPC | 7316576650468 |

