- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695891 |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 73 |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 25 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.512 LB |
| EAN or UPC | 7316577292223 |

