- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695891 |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Flush Ground | No |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 62 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 73 |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Weight | 0.512 LB |
| EAN or UPC | 7316577292223 |

