- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Reference Speed | 15000 rpm |
| Series | 73 |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 5,850.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 17 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695885 |
| I.D. | 25 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| O.D. | 62.0000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Guide Type | Ball |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 7316576650482 |

