- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 62.0000 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Dynamic Load Rating | 5,850.00 lbf |
| I.D. | 25 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 73 |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695885 |
| Guide Type | Ball |
| Reference Speed | 15000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Width | 17 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 7316576650482 |

